ARYTMETYKA MENTALNA
Autorski program
dla szkół i przedszkoli
Pomóż swojemu uczniowi wyjść poza schematy!
Według licznych badań, mózg dziecka przechodzi najbardziej intensywny rozwój między 4 a 12 rokiem życia. Umiejętności uzyskane w tym wieku są o wiele łatwiejsze do opanowania i pozostają na wysokim poziomie przez wiele lat.

Abakus Europe - kim jesteśmy?

Abakus Eruope to międzynarodowa szkoła arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku 5-15 lat.
Nasz program przeznaczony jest dla szkół i przedszkoli jako zajęcia pozalekcyjne lub jako część programu nauczania. Nasi uczniowie uczą się arytmetyki mentalnej w trybie online i offline na całym świecie.
22
Kraje
204
25 518
Ośrodki edukacyjne
Uczniów

Co to jest ARYTMETYKA MENTALNA?

Arytmetyka mentalna to sprawdzony sposób rozwijania zdolności akademickich i twórczego myślenia dzieci, pozwalający w pełni wykorzystać ich intelektualny potencjał.
Na początku kursu nasi uczniowie używają liczydła, by poznać techniki obliczeniowe. Z czasem uczą się oni wykonywać szybkie obliczenia w pamięci (z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia), wyobrażając sobie liczby przedstawione na liczydle.
Arytmetyka mentalna prowadzi do intensywnego rozwoju obu półkul mózgowych, intensywnego rozwoju pamięci wizualnej i słuchowej, ulepsza proces myślowy, rozwija kreatywne i nieszablonowe myślenie, pomaga osiągnąć lepsze wyniki w nauce i ułatwia naukę języków obcych.

Jak to wygląda w praktyce?
Program Abakus może być wprowadzony na dwa sposoby:
W ramach podstawowej edukacji
Arytmetyka mentalna może być częścią obowiązkowego programu nauczania. Placówka może prowadzić zajęcia w jednej lub kilku klasach/grupach np. w ramach innowacji pedagogicznej.

Jako zajęcia pozalekcyjne
Placówki mogą wprowadzić arytmetykę mentalną jako zajęcia pozalekcyjne, nieobowiązkowe w grupach dostosowanych do wieku i poziomu uczniów.
Gwarantujemy wsparcie naszego Centrum przez cały okres programu.
Wszystkim nauczycielom z programu Abakus Europe zapewniamy profesjonalne szkolenia na każdym poziomie, po których uczestnicy zdają dwuetapowy egzamin i uzyskują certyfikat upoważniający do prowadzenia zajęć w danej placówce.

Od września 2021 r. arytmetyka mentalna Abakus Europe
jest już w ponad 100 placówkach w Polsce.
Co myślą nauczyciele?
Karolina Władysiak
nauczyciel arytmetyki mentalnej w klasie III
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Napachaniu
Do programu przystąpiłam między innymi ze względu na to, iż arytmetyka mentalna to nowatorska metoda, która uaktywnia cały wachlarz możliwości dzieci i w pełni wykorzystuje ich potencjał. Metodą tą pracujemy od września 2020 r. i na chwilę obecną śmiało mogę powiedzieć, że widoczne są już znaczące efekty. Uczniowie podczas zajęć często są zaskoczeni obserwując, jak szybko zdobywają wiedzę i poszerzają swoje umiejętności liczenia o nowe techniki. Z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje. Polecam tę metodę wszystkim nauczycielom, którzy poszukują ciekawych rozwiązań i sposobów na rozbudzenie oraz rozwinięcie nie tylko umiejętności matematycznych dzieci, ale również w pełni całego ich potencjału.
Daria Wojciechowska
nauczyciel arytmetyki mentalnej w klasie I
w SP im. Jana Pawła II w Strącznie
Przystąpiliśmy do programu arytmetyki mentalnej z ciekawości, bo było to coś nowego - dla nas nieznanego. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach. Najbardziej lubią platformę internetową, na której pracujemy podczas zajęć i na której zadawane są prace domowe. Zaobserwowałam, że gdy prowadzę zajęcia z arytmetyki mentalnej na pierwszej lub drugiej godzinie, uczniowie są bardziej skupieni na kolejnych normalnych zajęciach. Lepiej myślą, wyciągają wnioski, budują zdania. Uczniowie lepiej radzący sobie z obliczeniami, starają się pomagać uczniom słabszym. Razem próbują znaleźć rozwiązanie zadania.
Julita Janowska
nauczyciel arytmetyki mentalnej w klasie 4
w SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie
Naukę arytmetyki mentalnej miałam prowadzić w klasie 4, której zostałam w tym roku szkolnym wychowawcą. Nie znałam dzieci, nie wiedziałam jak zareagują na nową metodę. Okazało się, że uczniowie z wielkim zapałem przychodzą na zajęcia. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania moich uczniów, ich wytrwałości oraz pracy. Jak kończą się jedne zajęcia, od razu pytają, co będziemy robić na następnych. Uwielbiają grać i rywalizować ze sobą podczas obliczeń. Teraz pracujemy zdalnie, ale w żaden sposób nie przeszkadza to moim podopiecznym w regularnym odkrywaniu tajemnic arytmetyki mentalnej. Patrząc na postępy swoich uczniów czuję wielką satysfakcję. Myślę, że zaraziłam ich świetną nauką przez zabawę.
Arytmetyka mentalna oczami uczniów
Obejrzyj konferencję i dowiedz się więcej na temat arytmetyki mentalnej w placówkach edukacyjnych
Licencja dla placówek edukacyjnych
Każdy pakiet obowiązuje przez 10 miesięcy
z możliwością przedłużenia
EASY START
Co obejmuje?
 • profesjonalne szkolenie do 3 nauczycieli
 • do 75 uczniów
 • materiały edukacyjne i metodyczne dla nauczycieli
 • dostęp do platformy ABAKUS dla nauczycieli
 • możliwość udziału w międzynarodowych OLIMPIADACH
 • materiały marketingowe
 • merytoryczne wsparcie Centrum Abakus Europe
Dowiedz się więcej
STANDARD
Co obejmuje?
 • profjesjonalne szkolenie do 8 nauczycieli
 • nielimitowana liczba uczniów
 • materiały edukacyjne i metodyczne dla nauczycieli
 • dostęp do platformy ABAKUS dla nauczycieli
 • możliwość udziału w międzynarodowych OLIMPIADACH
 • materiały marketingowe
 • merytoryczne wsparcie Centrum Abakus Europe
Dowiedz się więcej

Certyfikaty
Arytmetyka mentalna Abakus Europe to 10 poziomów nauczania. Każdy uczeń otrzymuje międzynarodowy certyfikat po ukończeniu każdego z nich.

Materiały edukacyjne dla dzieci

Abakus Europe zapewnia dostęp do wielu interesujących materiałów edukacyjnych, które rozbudzają ciekawość dzieci, umożliwiają stały rozwój i dostosowane są do programu nauczania. Wszystkie nasze materiały zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi wynikami badań tak, aby pomóc nauczycielowi w jak najlepszym prowadzeniu zajęć.
Podręcznik Abakusa
Obliczenia mentalne
Ocenę postępów ucznia
Podstawowy pakiet każdego ucznia zawiera:
Klasyczne liczydło Abakus
Dostęp do platformy Abakus (od poziomu 1)
Certyfikat po ukończeniu danego poziomu
Platforma ONLINE
Stworzyliśmy wszechstronną platformę Abakus ONLINE, na której zarządzasz swoimi grupami, otwierasz konta swoich uczniów i nauczycieli. Wszystkie zadania zaprojektowane są tak, aby zachęcić dzieci do ćwiczenia arytmetyki mentalnej w domu. Nauczyciele z łatwością mogą zobaczyć wyniki uczniów i decydować, na czym powinni się skupić.
Międzynarodowe Olimpiady
Abakus Europe organizuje coroczne międzynarodowe zawody dla wszystkich miłośników arytmetyki mentalnej. Chcemy dać uczniom możliwość rozwijania swoich pasji, a także międzynarodowej współpracy i doskonalenia umiejęntości komunikacji.
2016
Seul, Korea Południowa
2019
Bangkok, Tajlandia
2017
Johannesburg, Południowa Afryka
2020
Kolonia, Niemcy
2018
Kuala Lumpur, Malezja
2020
Online
2019
Warszawa, Polska
2021
Online
2019
Moskwa, Rosja
2022
Londyn, Wielka Brytania
Ze wzgledu na Covid-19 (koronawirus) wszystkie konkursy i olimpiady w roku 2020/2021 odobywają się ONLINE.

Badania
Ankieta przeprowadzona wśród 900 rodziców naszych kursantów na temat korzyści płynących z nauki arytmetyki mentalnej
57%
Poprawa wyników w nauce
65%
Wzrost kreatywności
73%
Poprawa pamięci
59%
Zwiększona pewność siebie
Opinie rodziców
Skontaktuj się z nami
Chcesz poznać szczegóły?
Skontaktuj się z nami